SERVISDELAR, sju delar, porslin. Norra Europa, empire, tidigt 1800-tal.

Målad dekor av kvinna i empiredräkt med barn med förgylld mynning. Bestående av:
Två tekoppar med tre fat, diameter på fat 16,5 cm (en kopp med kantspricka).
Två kaffekoppar med tre fat, diameter på fat 14 cm (ett fat med smärre nagg, ett fat med smärre spricka).
Ett fat, diameter 19 cm.
En skål, höjd 8, diameter 15,5 cm (spricka).
En gräddkanna, längd 15 cm (smärre krackelyr).

Slitage, fåtal med sprickor samt naggar, missfärgningar och smärre krackelyr.

Utropspris
1 500 SEK