POUL CADOVIUS, HYLLSYSTEM, Danmark, 1960-tal.
Fanerat med teak. Tre sektioner med sideboard. Två av dessa med skjutdörrar, en med klaff. En sektion med vitrinskåp ovan. Hyllplan. Monteringsdetaljer medföljer. Sidboardens bredd ca 80, djup ca 36, höjd ca 42. Väggskenornas höjd ca 180 cm.
Ej monterad. Bruks- och åldersbetingat slitage. Fanerskador.