Fanerad med mahogny. Både över- och underdel med dörrpar varav de övre glasade samt med bakomvarande hyllplan. Utdragslådor vid mitt. Krönande snäckformation. Längd ca 162, djup ca 46, höjd ca 214 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Slitage. Fanerskador. Skrapmärken. Repor.