Broderi med silvertråd och paljetter mot grön textil. Dekor av blommor och blad. Monterat bakom plexiglas. Monterns längd ca 130 cm, höjd 46 cm.
Bruksskick. Blekt. Fläckar. Skador. Lagningar. Plexiglas med skador.