Design
1004943

Jens Quistgaard

(Danmark, Född 1919)
Jens Quistgaard
(Danmark, Född 1919)

JENS QUISTGAARD, 6 delar ur köksserien "Kobenstyle", Dansk International, 1960-tal. Formgiven 1954.

Emaljerad metall i rödorange och vitt. Samtliga delar stämpelmärkta.
Paellapanna i två storlekar, höjd 6-8 cm, diameter 25-34 cm.
Stekpanna med flätat handtag av galon, längd 39 cm.
Kastrull, även den med flätat handtag, Höjd 5,5, längd 18 cm.
Gryta med lock, höjd 14, diameter 25 cm.
Lock, diameter 19,5 cm.

Enstaka obetydligt emaljbortfall och några smärre repor.

Utropspris
4 000 SEK