SERVISDELAR, 77 st, flintgods, Arthur Percy, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft.

18 mattallrikar, sex sopptallrikar, elva mindre sopptallrikar, elva förrättstallrikar, tio assietter, sju serveringsfat, fyra serveringsskålar, två såsskålar, två kannor, terrin, gräddkanna, sockerskål, kaffekanna, två cigarettställ. Sju+elva underfat till koppar medföljer.

Bruksskick och repor. Ca 15 delar med nagg. Ca fem delar med sprickor. Ställvis krackelyer och missfärgningar. Två delar med avslag.

Utropspris
5 000 SEK