BOK, Africana, 1815, Mungo Park

The journal of a mission to the interior of Africa, in the year 1805 [...] to which is prefixed an account of the life of Mr Park.

London, John Murray, 1815. 4to. (10), 132, 220 pp. + one folding map.

Samtida guldornerat skinnband, ngt lagerfläckad i början och slutet, ryggen med delbeteckning ”2”. / Contemporary gilt calf, some foxing to initial and final leaves, spine numbered ”2”.

Första upplagan. / First edition.

Gay 2788. Graesse, V, p. 136. Brunet IV, p. 376. Ibrahim-Hilmy, 2, p. 93.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
1 500 SEK