BÖCKER, Ferdinand Gregorovius: Wanderjahre in Italien. 1-5.

Leipzig, Brockhaus, 1888-94. Dritte-Siebente Auflage. Not collated.

Five volumes, contemporary half morocco, top edges gilt, else uncut. Wrappers preserved. Very slight wear, spines faded, slight foxing.

Erster Band: Figuren. Geschichte, Leben und Scenerie aus Italien. Zweiter Band: Lateinische Sommer. Dritter Band: Siciliana. Wanderungen in Neapel und Sicilien. Vierter Band: Von Ravenna bis Mentana. Fünfter Band: Apulische Landschaften.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
1 500 SEK