Leipzig, Brockhaus, 1888-94. Dritte-Siebente Auflage. Not collated.
Five volumes, contemporary half morocco, top edges gilt, else uncut. Wrappers preserved. Very slight wear, spines faded, slight foxing.
Erster Band: Figuren. Geschichte, Leben und Scenerie aus Italien. Zweiter Band: Lateinische Sommer. Dritter Band: Siciliana. Wanderungen in Neapel und Sicilien. Vierter Band: Von Ravenna bis Mentana. Fünfter Band: Apulische Landschaften.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.