Paris, 1787. 8vo. XVI, 384; VIII, 464 pp. + 2 folding engraved maps + one folding plan + 2 folding engr. plates.
Två volymer, samtida skinnband, ngt nötta, svaga falsar. / Two volumes, contemporary full calf, worn, hinges a trifle weak.
Andra upplagan. / Second edition. Volney’s popular and highly-regarded work was the result of three years’ travels, a good deal of which time was spent in Cairo.
Ibrahim-Hilmy, 1, s. 186.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.