SKEDAR, silver, 10 st och skuffare från Finland 1934-72, och en senapssked från England 1827.

Skedarna med förgyllda blad.
Senapssked av Charles Eley, London 1827, längd 12 cm.
10 st cocktailskedar, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1972, längd 17 cm.
Skuffare, Finlands Guldsmeds ab, Åbo 1934, längd 9,5 cm. Ej förgylld.
Sammanlagd vikt 185 g.

En sked med graverat namn. Sedvanligt slitage.

Utropspris
150 EUR