Madeleine Pyk – en samling F769

BÖCKER, Asia, Sven Hedin, Sven Hedin

Trans-Himalaya. Discoveries and adventures in Tibet. 1-3.

London, Macmillan & Co., 1909-1913. Large 8vo. XXIV, 436 pp. + 4 pp. adverts.; XVIII, 442 pp. + 2 pp. adverts.; XVI, 426 pp. + 2 pp. adverts. + 14 maps and 544 illustrations on plates, from photographs, sketches, drawings etc.

Tre volymer. Förlagets dek. klotband. / Three volumes. Publisher’s pictorial cloth.

Första engelska upplagan. De två första delarna tryckte utan planer på den tredje, som utkom tio år senare. / First edition in English. The first two volumes were printed with no anticipation of the third. The third volume was published ten years later.
Yakushi H103c. Hess A7.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
2 000 SEK