BOK, Charles Darwin

BOK, Charles Darwin

Journal of researches into the geology and natural history of the various countries visited by H.M.S. Beagle under the command of Captain Fitzroy, R.N. from 1832 to 1836.

London, Henry Colburn, 1839. 8vo. XIV, 630, 609-616 pp. + 2 folding engraved maps. 4 woodcuts in the text.

Ngt senare halvfranskt band med guldornerad rygg. / 19th cent. half calf, gilt spine.

Första upplagan, andra (men första separata) utgåvan. / First edition, second (1st separate) issue.

Freeman ll.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
3 000 SEK