BOK, Arabica, D. van der Meulen & H. von Wissmann

Hadramaut, some of its mysteries unveiled.

Leyden, Brill, 1932. 8vo. XXVI, 248 pp. + 36 photographic plates + 2 folding maps (one large folding loose in pocket at end). Text illustrations.

Förlagets klotband, förtitelbladet och sista bladet mörknat. / Publisher’s cloth, half-title and final leaf browned.

Första upplagan. / First edition.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
1 500 SEK