LUKTDOSA, sk hovedvandsegg, silver, troligen Danmark, 1800-tal.

Invändigt förgylld. Uppfällbart lock, uppsvängda hänklar. Med fotgömma. Mästarstämplad "PETERSEN". Dekor av rött slipat glas. Höjd 13 cm. Vikt 88 gram.

Bruksslitage. Några glasbitar saknas.

Utropspris
1 500 SEK