VÄGGPENDYL, gustaviansk, urtavla märkt "Jacob Kock Stockholm", 1700-talets andra hälft.

Bronserat och förgyllt fodral med infällt glas. Dekor av pinjekottar, girlanger och krönande urna. Emaljerad urtavla. Höjd ca 95 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Mindre skador. Senare bronsering och förgyllning. Renoverad och kompletterad.

Utropspris
8 000 SEK