RICHARD JANTHUR, bok, "Kalidasa"_Der indische Frühling – Sanskrit-Strophen des Ritusamhara. Gurlitt, Berlin 1921
Innehåller 11 st litografier. 9 stycken signerade. 2 st osignerade. Bokens storlek: 29,5 x 24,5 cm.
Nötta kanter. Skadad långsida. Veck. Ställvis blekt. Bruksskick.