EMMAFÅTÖLJER, ett par, sent 1800-tal.
Helstoppade. Djuphäftad sammetsklädsel fäst med pärlspik. Resårsits. Svarvade framben på trissor. Sitthöjd 39 cm.
Senare klädsel. Slitage. Fläckar. Mindre skador på klädsel. Avslag på ben.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10