BOK, Audubons klassiska fågelbilder, James Audubon

The Original Water-Color Paintings By John James Audubon for the Birds of America. New York, American Heritage Publishing Co., 1966. 1-2. With 451 full-page plates (some fold-out) reproduced in color.

Två volymer i förlagsklotband, fint skick, i ngt söndrig originalkassett. / Two vols., publisher’s tan cloth, very fine. In somewhat damaged original slipcase.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
1 500 SEK