BESTICKSERVIS, 265 delar silver, "Prins Albert" C.G. Hallberg, omkring 1940-talets slut.

17 matgafflar, längd 21 cm. 1410g
17 matskedar, längd 21,5 cm. 1390g
17 matknivar, längd 25 cm. 1700g inkl stålblad
18 fiskgafflar, längd 18,2 cm. 998g
18 fiskknivar, längd 21,5 cm. 1140g
18 dessertgafflar, längd 17,7 cm. 955g
18+18 assiettgafflar, längd 14,3 cm. 1080g
18 frukostknivar, längd 18,2 cm. 654 inkl stålblad
18 dessertknivar, längd 22 cm. 1250g inkl stålblad
18 dessertskedar, längd 18,5 cm. 980g
15 theskedar, längd 14,2 cm. 455g
12 smörknivar, längd 17 cm. 458g inkl stålblad
11 kaffeskedar, längd 12,8 cm 260g
18 moccaskedar, längd 10,7 cm 234g
2 ostknivar, längd 21,5 cm 136g inkl stålblad
1 soppslev, längd 31 cm 178g
2+2 serveringsskedar, längd 17,8-21,8 cm 274g
2 såsslevar, längd 18,5 cm 184g
1 silslev, längd 18,5 cm 78g
2 syltskedar, längd 13,7 cm 60g
2 div serveringsbestick, längd 11,8-17,8 cm 50g

I låda.
Vikt ca 9700g exkl samtliga knivar med stålblad.
Betäckningar enl. befintlig katalogisering

Smärre slitage.

Utropspris
40 000 SEK