Allmoge
1005499

SÄTE, allmoge, 1800-tal.

SÄTE, allmoge, 1800-tal.

Rektangulär sits med svagt rundade ben. Längd ca 401, sitthöjd ca 52 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Torrsprickor. Instabil. Kompletterad med senare ben.

Utropspris
4 000 SEK