Fanerad med ek. Med jalusier och bakomvarande inredning. Bredd ca 109, djup ca 41,5, höjd ca 145 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fanerskador. Den ena jalusidörren något trög. Mindre enstaka fläckar.