BLOMSTERHYLLA, 1800-talets slut.
Målad, på svarvade ben. Bredd ca 137, djup ca 57, höjd ca 73,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare målning. Förstärkningar. Ytliga torrsprickor.