STOL. Gustavianskt Stockholmsarbete. 1780-tal.

Målad, delvis i grå originalfärg. Fast stoppad sits och rygg. Skuren dekor av rosor, hörnfleuroner och kannelyrer. Sitthöjd ca 47, total höjd ca 88 cm.

Renoverad, framtagen och retuscherad målning. Insidan av sargen med förstärkningar. Smärre lagningar och torksprickor.

Utropspris
5 000 SEK