Flintlåspistol från Hobday & Ryder, England, omkring sekelskiftet 1800, dubbelpipig slaglåspistol i mässing med två hanar samt två slaglåspistoler från omkring 1800-talets mitt. Längd 15,5- 28 cm.
Bruksskick. Ställvis hårt slitage. Skador. Delvis omarbetade. Delar saknas.