MJUKDJUR / LEKSAKSDJUR, 7 st, Steiff, Tyskland, 1950/60-tal.

Märkta med "Steiff"-knapp i örat.

Angorakatt, längd 50 cm.
Svart katt, längd 18 cm, höjd 33 cm.
Lammunge, svart, längd 33, höjd 29 cm.
Hund, "Bernie Samarit", St Bernhard, längd 25 cm, höjd 19 cm.
Ekorre "Perri". Längd 20 cm, höjd 20 cm.
Kanin "Lulac", längd ca 50 cm.
Åsna "Grizzy", Längd 40 cm, höjd 40 cm.

Slitage. Bruksskick. Nötta kanter.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962