Jens Erik Carl Rasmussen

(Danmark, 1841-1893)
Jens Erik Carl Rasmussen
(Danmark, 1841-1893)

JENS ERIK CARL RASMUSSEN, olja på duk, signerad och daterad 1888.

Segelbåt vid horisonten, troligen utanför Grönlands kust. A tergo etikett "Grönlands-udstillingen 1721-1921". 18,5x33 cm

Krackelyr. Fläckar.

"Grönlands-udstillingen 1721-1921"

Utropspris
15 000 SEK