Ljust fält med mittmedaljong och hörnornament. Ljus huvudbård.
Bruksskick. Ställvis hårdare slitage. Fläckar och smutsig. Lagade kanter. Skadade fransar. Ställvis blekt. Skör/cherook. Lagad.