Förgylld brons. I form av urnor dekorerade med blomsterfestonger och svanar. Fem bladhölstrade, svängda ljusarmar samt en ljushållare i mitt. Löstagbar figur i de övre ljushållarna. Höjd 66-78 cm.
Bruksskick. Lagning vid en ljushållare. Bränningssprickor. Repor. Mindre anlöpningar. Del saknas.