Invändigt förgyllda. På oval samt konturerad fot, vid sidorna uppsvängda hänklar. Höjd ca 9 cm. Vikt ca 157 gram
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Den ena skadad vid hänkelfästet