Kupan av blåtonat glas samt med dekor i relief. Diameter ca 31 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor samt enstaka mindre nagg / eller tillverkningsdefekter uppe vid kanten. Ej funktionstestad. Fläckar.