EDWARD HALD, skål med fat av glas, Orrefors. 1920-tal.
Undertill signerad H och Of samt med nummer 149.29.B8. Oval form av glas. Graverad dekor av bland annnat kvinna. Skålens längd ca 21 cm, fatets längd ca 22,5 cm. Totalhöjd a 12 cm.
Slitage. Repor. Vid fatet några nagg.
Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.