Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och lådor. Krön med låda. Bakom rulljalusi 10 små lådor och två fack. Flankerande dörrpar framför tre lådor. Undertill tre lådor. Sargen med en låda i fronten, samt låda i vardera kortsida. Skinnklädd skiva. Raka fyrsidiga avsmalnande ben. Längd 134, bredd 82, höjd 78,5, höjd inkl. uppsats 134 cm.
Lister saknas ställvis. Smärre slitage. Nyckelskyltar ställvis med skador.