MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT, mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt.

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och lådor. Krön med låda. Bakom rulljalusi 10 små lådor och två fack. Flankerande dörrpar framför tre lådor. Undertill tre lådor. Sargen med en låda i fronten, samt låda i vardera kortsida. Skinnklädd skiva. Raka fyrsidiga avsmalnande ben. Längd 134, bredd 82, höjd 78,5, höjd inkl. uppsats 134 cm.

Lister saknas ställvis. Smärre slitage. Nyckelskyltar ställvis med skador.

Utropspris
40 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

423. Alexander Calder, "Pyramid Rouge".
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK