MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT

Mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt.

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och lådor. Krön med låda. Bakom rulljalusi 10 små lådor och två fack. Flankerande dörrpar framför tre lådor. Undertill tre lådor. Sargen med en låda i fronten, samt låda i vardera kortsida. Skinnklädd skiva. Raka fyrsidiga avsmalnande ben. Längd 134, bredd 82, höjd 78,5, höjd inkl. uppsats 134 cm.

Konditionsrapport

Lister saknas ställvis. Smärre slitage. Nyckelskyltar ställvis med skador.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - P5

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Chef hemvärderingen, specialist möbler och konsthantverk

+46 8-614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutas:
    CET

    2 dagar 5 timmar

    Utropspris: 40 000 SEK

    31 000
    3 166 EUR
    3 823 USD

    Ändra ditt maxbud
    Lägg ditt maxbud
    Ditt bud måste minst vara 32 000 SEK

    OKAvbryt

    Budhistorik (9 bud)
    713 jan 12:3731000SEK
    812 jan 10:1030000SEK
    Acceptpris på 30 000 SEK uppnåddes
    712 jan 08:4416000SEK