SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets mitt.

Damaskerad pipa. Trästock med skuren dekor. Beslag med graverad växtdekor. Utfällbar avtryckare. Låset och pipan märkt '5'. Kaliber cirka 12 mm. Pipans längd 6,5 cm, total längd 18 cm. Senare låda med verktyg, infälld i bok.

Smärre slitage. Delvis renoverad.

Utropspris
600 EUR