FLINTLÅSGEVÄR, Sverige, för dragoner, modell 1778.

Kaliber cirka 15 mm. Längd 127 cm, pipans längd 92 cm.

Slitage. Rostangrepp. Skador, delar saknas.

Utropspris
700 EUR