VÄRJA, Ryssland/Finland, tidigt 1900-tal.

Förgyllt mässingfäste med heraldisk ros på knappen. Klingan märkt W.K &C och med etsad dekor. Läderbalja med mässingbeslag. Längd 90 cm, klingan 75 cm.

Ställvis slitage. Anlupen.

Utropspris
400 EUR