SKRIVSKÅP, Åmells, 1900-talets andra hälft.

Tudelat. Betsad furu. Uppsvängt krön. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 106. Djup 54. Höjd 200 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Stötmärken.

Utropspris
4 000 SEK