SERVIS, porslin, 48 delar, "Blå Måsen", Bing & Grøndahl, Danmark.
Dekor av mås mot blå botten. Guldkant.
12 kaffekoppar med fat 305
2 tekoppar med fat 476
11 assietter 616 17,5 cm
8 mattallrikar 325 24,5 cm
Rektangulärt fat 363 21,5 cm
Triangulärt fat 361 13,5 cm
2 ovala skålar 349 18 cm
Skål på fot 427 15,5 cm
Fat med hänklar 304 27 cm
Vas 678 13,5 cm
Salt- och pepparströare 7 cm
Tandpetarställ 183 6,5 cm
Ytterfoder 663 11 cm
Gräddkanna 393 9 cm
Sockerskål 94 12,5 cm
Sockerskål 593 10 cm
Figurin i form av mås 14 cm
Obetydligt ytslitage. Vissa delar andrasortering.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer