Klockformade fötter. Dekor av pärlbård. Lösa ljusmanschetter. Troligen stämplad "R2" för 1799.
Höjd 21 cm.
Slitage. Bucklor. Något anlupna. Mindre skador, bla smärre bristning.
Märkt av tennsmeden: En god vän är bätter än 100 förvanter.