VERNER PANTON, taklampa, "VP-Globe", Frandsen Lighting A/S, Danmark, 2000-tal.
Globformad i akryl med färgade aluminiumreflektorer. Diameter 40 cm. Tillverkarens etikett märkt "Frandsen Lightning A/S type, 1016".
Spår av lagning på en rundel i sidan. Ej funktionstestad.
Modellen formgiven 1969.