Glas Övrigt
1006889

Edvin Ollers

(Sverige, 1888-1959)
EDVIN OLLERS, vas, glas, Elme Glasbruk.

Tonad gjuten glasmassa. Märkt i gods "Ollers Elme". Diameter 17,5, höjd 16 cm.

Bruksslitage. Flertalet mindre nagg på fotringen. Repor. Står något ojämt.

Formgivare

Utropspris
1 500 SEK