SERVIS, Blå måsen, 49 delar, Bing & Gröndahl
En lövformad assiett.
6 assietter.
En terrin.
en mindre uppsatsskål.
8 skålar.
6 mindre fat.
4 fat.
3 mindre fat.
Ett vågigt fat.
En skål.
17 tallrikar.
Obetydligt ytslitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer