Mestadels valnöt. Över och underdel med dörrpar. Bakom de övre lådinredning. Bredd ca 120, djup ca 53, höjd ca 180 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Kompletterat med senare ben och sockel. Skador. En list medföljer separat. Nyckel fungerar endast i den översta delens dörrpar.