RESESEKRETÄR, senbarock, 1700-tal.

På spiralsvarvad benställning från 1800-talet. Fanerad med valnöt. Ledad utfällbar skrivskiva med tygklädsel. Lådinredningens fronter fanerade med ek. Beslag och handtag av brons. Bredd 89, djup 35, höjd 101 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad. Smärre skador, slitage och lagningar. Smärre bortfall av faner och beslag. Torksprickor.

Utropspris
5 000 SEK