FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

Bonad trästock (troligen valnöt), pipa och detaljer av metall. Oktagonal pipa Vid pipan märkt med ett stegrande lejon och ett rundat ståndsikte. Längd ca 112 cm.

Bruks -och åldersbetingat slitage. Kompletterad och renoverad med senare laddstake, senare avtryckare.

Utropspris
6 000 SEK