MATTA, semiantik Anatolisk, ca 168 x 119,5 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).

Röd botten med polykromt mönster av en stor och flera små medaljonger, stiliserade blommor, palmetter och hörnornament. Benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Kortsidornas hörn med smärre skador.

Utropspris
2 000 SEK