Röd botten med polykromt mönster av en stor och flera små medaljonger, stiliserade blommor, palmetter och hörnornament. Benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Kortsidornas hörn med smärre skador.