Mahongyfanerat, arkitektonisk form med halvkolonner, överst draglåda. Nedfällbar skiva med grön tygklädsel, bakomliggande lådinredning och längsgående fack. Nertill tre lådvarv. Bredd 91 cm, djup 56 cm, höjd 163 cm. Nyckel finns.
Fanerskador och sprickor. Skador, skrivskivans skruvar saknas. En inre lådas knopp samt skrivskivans nyckelsylt saknas.