SKRIVSKÅP, tidigt 1800-tal.

SKRIVSKÅP, tidigt 1800-tal.

Målat. Tudelat. Uppsvängt krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 117, djup 65, höjd 205 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Senare beslag.

Utropspris
15 000 SEK