Fanerad med valnöt. Beslag av mässing. Fem lådor. Beslag av mässing. Skuren dekor. Bredd 90, djup 47, höjd 118 cm.
Slitage. Repor. Torrsprickor. Senare olika beslag. Nyckel saknas.