SKÅP, rokoko 1700-talets andra hälft

Fanerat med björkrot, fruktträd och alm. Beslag av mässing. Rak form med profilerat utskjutande krön. Profilerade "dubblerade" ben. Tvådelat. Överdel med hyllinredning bakom dörrpar(fanérade lådor). Nederdel med fyra lådor. Inläggningar av rutmönster. Bredd 106, djup 48, höjd 223 cm. Nyckel till nederdel medföljer Nyckel finns.

Sprickor. Smärre renoverat. Kompletterade fötter(äldre bakom), gångjärn mm. Fanerskador. Smärre slitage. Smärre fläckar. Löst framben. Skev dörr. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
20 000 SEK