STOLAR, 12 st snarlika, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft/slut.

Vit/beiglackerade. Välvd rygg, genombruten ryggbricka i form av kopplat spjälknippe. Raka kopplade ben med rosettanfanger. Lös stoppad sits, olika klädslar. Sitthöjd c:a 44-46 cm, rygghöjd 96 cm.

Bruksslitage, smärre färgbortfall. Några senare bemålade. Olika tjock stoppning, olika klädslar.

Utropspris
4 000 SEK